Priemerný čas pre vypracovanie cenovej ponuky: 57 minút   

Pracovný úraz

Plnenie pracovných úloh môže v závislosti na vykonávaných činnostiach prinášať rôzne nebezpečné situácie. Azda najväčším postrachom pre zamestnávateľa je pracovný úraz svojich zamestnancov. V tomto článku si bližšie rozoberieme čo je a čo nie je pracovný úrazy, aké povinnosti má zamestnávateľ a aké zamestnanec.

„Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.“

Takto definuje pracovný úraz Zákonník práce. Dôležité je tiež vedieť čo pracovný úraz nie je.

Pracovný úraz nie je úraz, ktorý sa stane na ceste do a zo zamestnania, úraz ktorý sa stane v čase obedňajšej prestávky, a úraz ktorý sa stal pri vykonávaní inej činnosti než tej na ktorú bol zamestnanec zamestnaný. V poslednom prípade ale treba prihliadať aj na fakt, či zamestnávateľ nepoveril zamestnanca ústne, alebo písomne aby vykonal aj činnosť nad rámec svojej pracovnej zmluvy. V takomto prípade sa takýto úraz bude taktiež definovať ako pracovný.

Pracovné úrazy sa delia do rôznych kategórií v závislosti na závažnosti poškodenia zdravia.

  • Drobné pracovné úrazy sú bežné a časté úrazy na pracovisku – napr. poškriabanie, odretie – úrazy, ktoré si nevyžadujú lekárske ošetrenie, zamestnanec sa ošetrí sám a pokračuje v práci ďalej. Tieto úrazy zamestnávateľ eviduje interne.
  • Pracovné úrazy ktoré si vyžadujú lekárske ošetrenie sa podľa dĺžky trvania práceneschopnosti rozdeľujú na úrazy evidované, a registrované.

Evidovaný pracovný úraz je úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie s práceneschopnosťou trvajúcou maximálne tri dni. Tieto úrazy je potrebné zaznamenávať v internej evidencii zamestnávateľa. Poslúži na to jednoduchá písomná evidencia, kde nesmú chýbať údaje o zamestnancovi, popis udalostí ktoré viedli k úrazu, a v neposlednom rade prijaté opatrenia na zamedzenie vzniku podobných úrazov.

  • Pracovné úrazy pri ktorých je zamestnanec práceneschopný viac ako tri dni sa nazývajú registrované pracovné úrazy

Pri týchto úrazoch má zamestnávateľ okrem vyššie spomenutých povinností aj ďalšie. Ako už z názvu vyplýva zamestnávateľ musí takýto úraz registrovať. Čo to ale znamená? Registrácia pracovného úrazu je vyplnenie špeciálneho tlačiva tzv. Záznamu o registrovanom pracovnom úraze, ktorý sa odosiela na príslušný inšpektorát práce. Pri vypisovaní tohto tlačiva treba dbať na čo najdetailnejší opis priebehu udalostí, ktorý viedol k vzniku pracovného úrazu a správne určiť zdroj a príčinu úrazu. Ak to dovoľuje zdravotný stav poškodeného zamestnanca osobné stretnutie je na mieste. Záznam môže vypísať zamestnávateľ, alebo ním poverená osoba, no v praxi toto tlačivo najčastejšie spisuje bezpečnostný technik zamestnávateľa. Toto tlačivo je potrebné spísať a odoslať na inšpektorát práce do 8 dní odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel že sa jedná o registrovaný pracovný úraz.

Zamestnávatelia, nebojte sa úrazy registrovať, registrácia úrazu neznamená automatickú kontrolu z inšpektorátu práce. Oveľa horšie, ako kontrola z IP je neplnenie si tejto zákonnej povinnosti.

Medzi ďalšie kategórie úrazov patria:

  • závažný pracovný úraz s ťažkou ujmou na zdraví
  • závažný pracovný úraz s následkom smrti

Pre prípady, keď dôsledky úrazu presahujú hranice pracovného života, je vhodné zvážiť vhodné úrazové poistenie. Takéto poistenie môže pomôcť zmierniť finančné dopady úrazu nielen pre zamestnanca, ale aj pre jeho rodinu, a poskytnúť istotu v nečakaných situáciách. 

Zamestnávateľ je povinný bezodkladne hlásiť príslušnému IP závažný pracovný úraz. To či sa jedná o závažný pracovný úraz alebo nie, určuje ošetrujúci lekár.

Postup pri pracovnom úraze
  • poskytnutie prvej pomoci
  • privolanie RZP – ak si to vyžaduje zdravotný stav raneného
  • informovať priameho nadriadeného o vzniku pracovného úrazu
  • zaevidovať pracovný úraz
  • šetriť pracovný úraz
  • v prípade vzniku registrovaného úrazu zaslať príslušné dokumenty inšpektorátu práce
  • ak sa jedná o závažný pracovný úraz, zaslať inšpektorátu do 30 dní správu o  vyšetrení príčin a okolnosti vzniku závažného pracovného úrazu a o prijatých a vykonaných opatreniach.

A čo živnostník?

Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci pojednáva a určuje povinnosti zamestnávateľovi, čiže rieši pracovnoprávny vzťah medzi nim a zamestnancom. Preto aj v prípade úrazov sa registrácia a ohlasovanie úrazov na živnostníkov nevzťahuje.

Ako predchádzať úrazom na pracovisku? Bežná otázka mnohých zamestnávateľov, má niekoľko odpovedí. Základom je prevencia. Milý zamestnávateľ, pouč svojich zamestnancov o možných rizikách na pracovisku, o zostatkových rizikách ktoré nie je možné odstrániť, oboznám ich s predpismi a pokynmi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Častou príčinou je nedostatočné resp. žiadne oboznámenie s návodmi na použitie, či už k strojom, zariadeniam alebo k rôznym elektrickým zariadeniam. Poskytovanie účinných osobných ochranných pracovných prostriedkov je ďalšou nutnosťou za účelom ochrany zdravia pri práci a predchádzaní vzniku pracovných úrazov.